Avrostat!

Daniel och Nicko gör sig redo för en tur i MEK

I lördags så genomförde klubben den årliga avrostningshelgen. Dagen startade med låga moln, men till slut så fick fyra medlemmar komma upp i luften så att de nu är behöriga att flyga Bulldog igen enligt klubbens drifthandbok. Daniel ställde upp hela dagen som en ”goda tips och tricks passagerare”.

Samtidigt så körde vi ett par lass med prylar från By 124 till GAC. Vi fyllde på oljeflaskor så att det räcker något år framöver. Vi flyttade hälften av våra Safircylindrar som vi ska inspektera för att få fart på motorprojektet igen. Sedan började vi plocka ihop saker som vi tänker sälja av på den Loppis som är inplanerad till 6 juli. Denna runda blev det ett antal flyghjälmar, några instrument, och ett par fallskärmar. Sedan tidigare har vi ett antal stolar från Saab 340.

LAZ i klubbens bygglokal
Många cylindrar blir det
Ett gäng Saab 340 stolar

Som avslutning så serverade vi våfflor till alla som varit med under dagen.

Våffeldagen inföll sent detta år

När vi satt och åt våffla så kom vi på att det vore en trevlig klubbaktivitet att besöka restaurangen Turbulens som har ett visst flygtema och ta med oss någon lämplig flygrelaterad pryl och skänka till inredningen.

En reaktion till “Avrostat!

Lämna en kommentar

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close