
Hur står det egentligen till med allmänflygets stöd till svensk beredskap?
I helgen så deltog MEK i Hemvärnsövning och passade på att besöka ett antal av de mindre flygplatserna i mellansverige. Det visade sig att flygplatserna finns kvar, men beredskapen håller sakta men säkert på att förfalla.
Först så hälsade vi på i Västervik (ESSW). Här har det funnits stora planer med en airpark liknande Siljansnäs där flygintresserade kunde få bygga sommarstugor med tillhörande hangar för sitt flygplan. Det projektet lades ner p.g.a. krångliga regelverk avseende byggnation m.m. Sedan förlängdes banan till 1199 m för att kunna ta emot större flygplan. Men man hade genat i kurvorna och bl.a. inte fått tillstånd att fälla träd i banans förlängning vilket gör att tröskeln för bana 33 är inflyttad 300 m och hela banans längd inte kan utnyttjas. Men annars så är det en fin flygplats och det finns tillgång till bränsle (100LL + Jet A1 med kortautomat), vilket inte alltid är en självklarhet numera. Den ökade UAV-verksamheten i området är både ett plus och ett minus, men det väger nog mest åt plushållet då det gör att flygplatsen kommer att fortsätta att finnas kvar. Pluspoäng är också att man kan tända banljus och få METAR via automatik på radion. PPR krävs!

Nästa flygplats blev Oskarshamn (ESMO). Detta var tragiskt att se. Av den forna stora lilla flygplatsen finns i princip bara en stor övergiven terminalbyggnad kvar. Banan underhålls dåligt och gräset växer igenom på många ställen. De stora bränsleanläggningarna har inte underhållits på många år och hur flygklubben tankar sina flygplan var oklart. Troligtvis får de sköta det med mindre dunkar eller helt enkelt åka iväg och tanka i Kalmar eller Västervik. Brandkåren har dock en bra anläggning att öva sina rökdykare på. Så vi satt en stund mellan flygpassen och tittade på när de svettades i värmen innan vi for vidare. PPR krävs!

I Hultsfred (ESSF) håller man på att bygga en gigantisk solcellsanläggning på flygplatsområdet. Det verkar dock som själva banan får vara kvar. Kanske är detta ett Win-Win snarare än ett hot? Finns det två verksamheter på samma plats så kanske flygfältet i slutändan får vara kvar? Ett problem är en grind från fältet in till klubbhuset. Man får också se upp för UAV-verksamhet. 91/96 och Jet A1 finns att tanka. Banbelysningen kan tändas med bärvåg på radion. PPR krävs!
Katrineholm (ESVK) är ett litet gräsfält som under lång tid slagits mot planerna på en solcellsanläggning. Nu verkar dessa planer för tillfället ligga på is, men klubben kämpar fortfarande hårt för att hålla näsan över vattnet då den inte längre har så många medlemmar kvar som kan hjälpa till med ekonomiska medel och handkrafter för att t.ex. klippa fältet. Klubbordföranden tog i varje fall tillfället i akt för att göra lite reklam för att flygfältet behövs! Det finns modellflygverksamhet på fältet så det gäller att passera över plats på höjd för att säkerställa att de inte är i luften när man ska landa. Inget bränsle finns tillgängligt. PPR krävs.

Den stora besvikelsen på rundturen var Kungsängen (ESSP). Flygplatsen arrangerade 90-årsdagsflygdag, men flygande besökare var ej välkomna. Inte ens när vi ville lämna tillbaka en av den lokala flygklubben NAFK:s flygplan! Under navigeringen så fick vi inte ens passera igenom kontrollzonen, utan flög över och tittade ner på ett luftrum som i stort sett var tomt på flygande aktiviteter.
PPR krävs formellt bara för upprepade start- och landningar, men vill man landa på Kungsängen utanför flygplatsens öppettider så måste man finnas med på en lista över godkända piloter. Klubben kan godkänna besökare, men måste vara på plats för att hjälpa till med tankning samt släppa in och ut från fältet. 91/96 finns på klubben och Jet A1 på flygplatsen under ordinarie öppettider.
När övningen slutade var vi tillbaka på Saabfältet (ESSL). Trafikledningen på Saab sitter numera i Sundsvall och styr allt med ett s.k. ”fjärrtorn”. Det innebär att på helger är tornet i princip bara öppet i samband med reguljära KLM flygningar. Det krävs PPR från tornet eller klubben för att landa och klubben måste hjälpa till med tankning samt att släppa in/ut från fältet. Klubben är dock mycket aktivt, så det går lätt att få godkänd PPR och någon som kan hjälpa till. 91/96 och 100LL finns på klubben och Jet A1 på flygplatsen under ordinarie öppettider.
Det pratas i allmänflygkretsar om PPR som ett stort problem. Men egentligen är det nog inte PPR i sig själv som är problemet, utan orsaken till att man måste ha ett PPR. Annars så är man inte medveten om fältet är i skick för landning (Katrineholm, Oskarshamn), om det pågår UAV verksamhet (Västervik/Hultsfred), att man kan komma in/ut från fältet (Saab, Kungsängen, Hultsfred) eller att kunna tanka (Saab, Kungsängen).
Flygplatsledningarna ser tyvärr ofta allmänflyget som en belastning och inget som man kan tjäna pengar på. Men att slänga ut allmänflyget och bygga sin existens enbart på kommersiell verksamhet kan få ett snabbt slut. Se bara hur det går för Bromma nu när BRA kastar in handduken och flyttar till Arlanda!
Försvarsmakten har börjat inse att det var dumt att göra sig av med alla krigsbaser. Få se vad som händer med den gamla Åmselebasen som nu ligger ute till försäljning. Kommer Försvarsmakten att köpa tillbaka den?
När kommer de som ansvarar för svensk beredskap inse att det är dumt att lägga ner alla mindre flygplatser? De är ju trots allt en förutsättning för hemvärnsflyg, brandflyg, polishelikoptrar, medicinska transporter m.m. De är ryggraden i svenskt allmänflygs beredskap.
