Fakturabedrägeri!

Björnbusar efter nya stölder. (c) Walt Disney

För någon vecka sedan så fick MVFK en faktura i brevlådan från ett företag som heter ”Network Hosting Europe AB” där de ville ha betalt 5100 kronor för att fortsatt hantera vårt Webhotell med hemsida och mail. Vi förstod ingenting, då vi har en annan leverantör för både hemsida och mail.

När vi tittade noggrannare i klubbens fakturor så visade det sig att klubben förra året av misstag betalt in en faktura med ett ”erbjudande” att de skulle ta över vår hemsida och mail. I och med det så var vi deras ”kund”. Vi missade helt enkelt att det var ett ”erbjudande” då det kom i form av en faktura med inbetalningskort som vår kassör trodde var från den nuvarande leverantören.

Det är så vitt vi förstått inte olagligt att skicka ut liknande fakturor som man räknar med ska slinka igenom en kunds granskningar och generera en inkomst för ett företag. Det är dock inte etiskt och Network Hosting ligger därför på Svensk Handels lista över svartlistade företag. Network Hosting har också fått välförtjänt usel kritik på Hitta.se, Google och Trustpilot. Samma ägare har tydligen drivit liknande bolag tidigare och sysslat med samma fakturabluffar.

De har dock inte levererat något av de lovat ska ingå i tjänsten vi betalt för. Vår hemsida och mail ligger kvar i den miljö som vår ursprungliga leverantör levererar. Med andra ord så har ”Network Hosting” tagit betalt för något de inte levererat. Detta kan enligt vår diskussion med Konsumentverket ses som ett avtalsbrott, vilket innebär att vi kan kräva tillbaka den ursprungliga inbetalningen.

Det som är mest intressant är att den nuvarande miljön för vår hemsida är ett avtal mellan en av våra klubbmedlemmar och företaget som levererar miljön. Att Network Hosting erbjuder sig flytta den miljön som ägs av en privatperson till något som skulle ägas av klubben kan nog ses som ren stöld.

MVFK har därför valt att polisanmäla Network Hosting för bedrägeri och avtalsbrott. Vi har dessutom anmält dem till både Konsumentverket och Svensk Handel. Enligt instruktioner från Konsumentverkets ”Hallå konsument” så har vi bestridit den nya fakturan. Efter det vill Network Hosting av någon anledning inte längre besvara våra mail.

MVFK väljer att gå ut med denna information för att varna andra flygklubbar för liknande händelser och särskilt då företag som Network Hosting som skickar ut fakturor med tjänster som de sedan inte levererar. Kolla alla fakturor noggrant!

Vi får se vad som händer, men vi hoppas på att Network Hosting likt Björnbusarna hamnar på Sing-Song!

Lämna en kommentar

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close