
”Same procedures as last year” brukar Grevinnan och Betjänten säga på Nyårsafton. Bland piloterna i Linköpings Flygklubbar så är traditionen att avsluta årets flygsäsong med att flyga ”Julgran”.
I år gjorde vi ett första försök att komma upp i luften helgen den 13-14 december, men det tråkiga vintervädret satte stopp för det hela. Så nytt försök fick bli på lördagen den 20 december.
Vi lyckades i år få ihop sju flygplan och piloter med blandad tillhörighet. Linköpings Flygklubb, Malmens Veteranflygklubb samt ett antal privat ägda maskiner. Längst fram SE-FML, en Cessna FR172F ”Reims Rocket”. På vänster sida SE-LRL, en Piper PA-28 Archer III och SE-XTT, en Vans RV-8. På höger sida SE-KIT, En Piper PA-28 Archer II och SE-MAT en Piper PA-28R-200 Arrow II. Längst bak SE-ENGM, en Piper PA-28R-201T Turbo Arrow III och SE-MEK, en Scottisch Aviation Bulldog (SK 61) som även agerade som fotoflygplan och därför inbland flög lite bredvid och ovanför Julgranen.
Vädret var inte det bästa, men vi bedömde att molnbas och sikt var OK för att genomföra flygningen. Det blåste en del och prognosen sade måttlig turbulens i luften så under Briefingen så kom vi överens om att hålla lite större avstånd än normalt mellan flygplanen.
Flygrutten gick från Saabfältet till Linghem – Bergs slussar – Borensberg – Motala – Mjölby – Mantorp – Malmslätt – Tornby – Sturefors och sedan tillbaka för landning på Saab. Den beräknades till ca 1h och 15 minuter.

Vi startade bana 29 på Saab och flygplanen startade rotevis utdraget med ett antal sekunder mellan varje start för att undvika virvlar från framförvarande flygplan. Efter start så svängde vi upp på ostlig kurs för att samla ihop alla flygplanen till julgransformation. När alla flygplan var på plats så svängde vi upp mot första brytpunkten Linghem. Vädret var lite sämre än beräknat och det var en hel del duggregn som försämrade sikten framåt och piloterna fick jobba för att hålla sin plats i formationen. Piloterna i de två bakersta flygplanen kunde komma med förslag till de övriga om hur de skulle justera sina positioner så att granen såg bra ut.

Över Boren så sprack det upp lite och vi fick se solen en kort stund, men resten av navigeringen så var det låga moln. Vi låg på ca 700 fot över marken vilket innebar att vi fick hålla koll på framför allt vindkraftverken mellan Motala och Mjölby.



Vi passerade Flygvapenmuseum och sedan flög vi över alla julhandlare som samlats på Tornby. Sedan så avslutade vi med en kort sväng söderut över Sturefors och sedan tillbaka in över Saabfältet där vi delade upp formationen för separata landningar.

Efter flygningen när alla flygmaskiner var kontrollerade och indragna i hangarfacken så samlades vi för en debriefing och en kopp kaffe. Det var en väl genomförd flygning där piloterna trots vädret lyckats hålla en snygg formation. Men vi hinner tyvärr inte träna så mycket formationsflygning som skulle önskas för att kunna hålla en tätare formation, så nyårslöftet blir nog att 2026 flyga lite mer och framför allt flyga lite mer formationsflygning!
God Jul Östergötland önskar Linköpings flygklubbar och privatflygare!

