Militärhistorisk träff i Västervik 2024

MEK på plats i Västervik

2021 och 2023 så deltog MEK i den militärhistoriska träffen i Västervik. Även i år så satsade vi på att vara på plats för att visa upp den flygande delen av svensk militärhistoria. Tyvärr så krockade arrangemanget i år med med Huvudflygdagen på F17.

Johan Björck var från början tänkt att flyga dit med MEK, men tyvärr så blev han förkyld dagarna innan, så Karin Nyström ställde upp med kort varsel. Då MEK används av Hemvärnet och tidigare av Arméflyget så var det M90H som gällde som klädsel!

Vid överflygningen av fältet så simulerade förbanden på marken eld med luftvärn. Som tur väl var så var det med lösa skott, så MEK överlevde anfallet.

MEK från luften

På marken så visades MEK upp med information om MVFK, Svensk Flyghistorisk Förening och Flygvapenmuseum. Förhoppningsvis så lockade vi in några besökare in i den flyghistoriska delen av svensk militärhistoria.

Strax innan Karin och MEK begav sig tillbaka till Saabfältet så kom SwAFHF Saab B 17 ”Blå Johan” med Olle Norén in över fältet. Han var på väg från flyguppvisningen på F 17 till F 7 och tog en liten omväg över Västervik. Det var extra kul eftersom de under ett antal år blivit lovade besök av ”Blå Johan”, men väder och tekniskt strul stoppat det hela vid de tidigare tillfällena.

Andra flygande deltagare
Blandat infanteri och artilleri förbereder eldgivning
Long Range ökenpatrull från VK2
Mottagandet i Västervik

2 reaktioner till “Militärhistorisk träff i Västervik 2024

  1. Profilbild för Richard Karlsson
    Richard Karlsson 24 Nov 2024 — 4:05 pm

    Västerviks militärhistoriska förening är så tacksamma och glada för vårt samarbete, våra besökare uppskattar ert deltagande lika mycket som oss.
    Tack!

    Gilla

Lämna en kommentar

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close