Avrostat

I strålande vårväder så passade ett antal av klubbens medlemmar på att under söndagen rosta av flygtrimmen på klubbens Bulldog. Tanken var att man skulle få möjlighet att få med sig någon annan av klubbmedlemmarna som stöd under i luften och kunna få lite tips och tricks.

Framför allt gäller det tekniker för att spara liv på motorn. T.ex. att inte nödvändigtvis ha för snabb hantering av gasspak och propelleromställning när man flyger från ett fält med 2000 m bana. Att magra efter motorstart då det är effektivare för att få upp cylinder- och oljetemperatur innan man gör motoruppkörning.

Efter flygningen så bjöd klubben på Våfflor och Kaffe.

Stort tack till Johan Björk som ställde upp som stöd i luften och Mats Johansson som gräddade våfflor på löpande band.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close